Canning results 2013 - KWWL - Eastern Iowa Breaking News, Weather, Closings

Canning results 2013

Posted: Updated:

2013 Canning Results

Class No. 1 Canned Fruits

a. Cherries – no entries

b. Fruit Paired with Spirits

1st: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

No 2nd, 3rd

c. Peaches

i. Peaches

1st: Daniel Leavey, Bayonne

2nd: Ginnie Moore, Sussex

No 3rd

ii. Spiced peaches

1st: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

2nd: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

Class No. 2 Canned Pickles

a. Cucumbers

1. Bread and Butter

1st: Carole Oesen, Wantage

2nd: Susan Boger, Newton

3rd: Lakeside Pickles, Hackettstown

2. Dill

1st, 2nd – no award

3rd: Nancy Schiesl, Great Meadows

Honorable Mention: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

3. Sour – no entries

4. Spicy/Hot

1st: Lee Ann Swenson, Branchville

No 2nd, 3rd

5. Sweet – no entries

b. Vegetables

1. Tomato

1st: Nancy Schiesl, Great Meadows

No 2nd, 3rd

2. Zucchini

1st: Lynn Negale, Wantage

No 2nd, 3rd

c. Watermelon Rind – no entries

d. Other

1st: Viann Matthews, Sussex; Claire Demetroules, Layton

2nd: Lee Ann Swenson, Branchville

3rd: Abigail Kluska, Montague

Class No. 3 Canned Tomatoes

a. Ketchup

1st: Luke Phlegar, Newton

No 2nd, 3rd

b. Stewed/Crushed/Pureed Tomatoes

1st: Anthony Mesce, Matawan

No 2nd, 3rd

c. Tomato-based Sauce/Pasta Sauce (No meat products)

1st: Daniel Leavey, Bayonne

No 2nd, 3rd

d. Tomato Juice – no entries

e. Whole Tomatoes – no entries

f. Other- no entries

Class No. 4 Canned Vegetables - Other Than Tomatoes

No 1st, 2nd

3rd: Claire Demetroules, Layton

Class No. 5 Dried Foods - no entries

Class No. 6 Mustard – no awards

Class No. 7 Relish - BBQ Sauce – Salsa

a. BBQ Sauce

1. Fruit Based

1st: no award

2nd: Daniel Leavey, Bayonne

3rd: Nancy Doyle, Secaucus

2. Paired with Spirits

1st: Nancy Doyle, Secaucus

No 2nd, 3rd

3. Tomato Based

1st: Jennifer Nederfield, Montville

2nd : Nancy Doyle, Secaucus

3rd: Abigail Kluska, Montague

4. Other - no entries

b. Relish – no entries

c. Salsa

1. Fruit Based (2013 Special)

1st: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

2nd: Nancy Doyle, Secaucus

3rd: Claire Demetroules, Layton

2. Tomato Based

No 1st, 2nd, 3rd

Honorable mention: Garden Girls, Wantage

3. Vegetable Based – no entries

4. Other - no entries

Class No. 8 Syrups

a. Chocolate

No 1st or 3rd

2nd: Daniel Leavey, Bayonne

b. Fruit (2013 Special)

1st: Nancy Doyle, Secaucus

2nd: Daniel Leavey, Bayonne

3rd: Claire Demetroules, Layton

9-12 years

Honorable mention: Luke Phlegar, Newton

c. Maple - no entries

Class No. 9 Vinegar - no entries

Class No. 10 Conserve

a. Fruit

1st: Judy Nylen, Branchville

2nd: Claire Demetroules, Layton

3rd: Judy Nylen, Branchville

Professional

1st: Roseline's Farm & Bakery, Augusta

b. Other

Professional

2nd: Roseline's Farm & Bakery, Augusta

Class No. 11 Chutney

a. Fruit

No 1st, 3rd

2nd: Judy Nylen, Branchville

No entries for b, c, d

Class No. 12 Fruit Butter

a. Apple

1st: Michele Hanna, Medford

No 2nd

3rd: Janet Barret, Vernon; Claire Demetroules, Layton

Honorable mention: Abigail Kluska, Montague

9-12 years

2nd: Luke Pflegar, Newton

No entries for b, c, d

e. Other

1st: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

No 2nd or 3rd

Class No. 13 Jam

a. Berry

No 1st, 2nd, 3rd

Honorable mention: Nancy Doyle, Secaucus

b. Low/Sugar Free

No 1st, 2nd

3rd: Abigail Kluska, Montague

c. Paired with Spirits- no entries

d. Peach

2013 SPECIAL

1st: Nancy Doyle, Secaucus; Claire Demetroules, Layton

No 2nd

3rd: Nyra Jerznski, Vernon

e. Pear

1st: Garden Girls, Wantage

No 2nd, 3rd

f. Strawberry

1st: Janet Barnet, Vernon

2nd: Nancy Doyle, Secaucus

3rd: Judy Nylen, Branchville

g. Strawberry Paired with Other Fruits

1st: Nancy Doyle, Secaucus

2nd: Claire Demetroules, Layton

No 3rd

Honorable Mention: Carol Oesen, Wantage

h. Other

1st: Brian Galley, Montville; Garden Girls, Wantage; Vally and Tanya Cicerle, Hamburg; Claire Demetroules, Layton

2nd: Judy Nylen, Branchville; Claire Demetroules, Layton

3rd: Judy Nylen, Branchville; Abigail Kluska, Montague; Carol Johnson, Stockholm

Class No. 14 Jelly - Translucent spread made from sweetened fruit

a. Apple

1st: Claire Demetroules, Layton

2nd: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

No 3rd

b. Berry

No 1st, 2nd

3rd: Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

c. Grape - no entries

d. Mint – no entries

e. Paired with Spirits

1st: Judy Nylen, Branchville

No 2nd, 3rd

f. Other

1st: Claire Demetroules, Layton; Vally and Tanya Cicerale, Hamburg

2nd: Judy Nylen, Branchville; Nancy Doyle, Secaucus

3rd: Abigail Kluska, Montague; Vally and Tanya Cicerale, Hamburg; Abigail Kluska, Montague

Class No. 15 Marmalade – no awards

Class No. 16 Preserve – no entries

Class No. 17 Confits – no entries

Class No. 18 Spreads

a. Fruit – no awards

b. Vegetable

No 1st, 2nd

3rd: Teri Prince, Vernon

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KWWL. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service and Mobile Privacy Policy & Terms of Service.

Persons with disabilities who need assistance with issues relating to the content of this station's public inspection file should contact Administrative Assistant Sandy Youngblut at 319-291-1259. Questions or concerns relating to the accessibility of the FCC's online public file system should be directed to the FCC at 888-225-5322, at 888-835-5322 (TTY) or at fccinfo@fcc.gov.