Waverly-Shell Rock wins district title advancing 9 to state - KWWL - Eastern Iowa Breaking News, Weather, Closings

Waverly-Shell Rock wins district title advancing 9 to state

WAVERLY (KWWL) -

Third ranked Waverly-Shell Rock dominated their class 3A district to send 9 wrestlers on to the state meet in Des Moines.  The Go-Hawks crowned 6 district champions including sophomores Nathan Sands and Bryce Steiert who both advanced with pins in their finals matches.

Waterloo West provided one of the surprises of the day.  One year after failing to qualify a single wrestler for the state meet, the Wahawks sent 5 this time around.  Junior Marcus Harrington led the way.  The top ranked 195 pounder got by #3 Adam Walther of W-SR with a 5-3 decision.

List of qualifiers out of the Waverly district:

106 Results
1st Place - Kyler Lowe of Waterloo, East
2nd Place - Nick Brockman of Waterloo, West

113 Results
1st Place - Nathan Sands of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Mason Hubrig of Waterloo, West

120 Results
1st Place - Dan Kelly of Cedar Falls
2nd Place - Isaiah Mundell of Waverly-Shell Rock

126 Results
1st Place - Clint Lembeck of Xavier, Cedar Rapids
2nd Place - Austin Hosch of Epworth, West Dubuque

132 Results
1st Place - Bryce Steiert of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Nathan Twito of Ames

138 Results
1st Place - Andrew Steiert of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Jacob Showalter of Waterloo, West

145 Results
1st Place - Corey Abernathy of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Dylan Gansen of Epworth, West Dubuque

152 Results
1st Place - Spencer Derifield of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Dawson Nemmers of Epworth, West Dubuque

160 Results
1st Place - Hank Swalla of Ames
2nd Place - Morgan Hall of Epworth, West Dubuque

170 Results
1st Place - Thomas Foy of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Sean Ickes of Xavier, Cedar Rapids

182 Results
1st Place - Nick Hagedorn of Cedar Falls
2nd Place - Kyler Mathews of Waterloo, West

195 Results
1st Place - Marcus Harrington of Waterloo, West
2nd Place - Adam Walther of Waverly-Shell Rock

220 Results
1st Place - Kaleb Staack of Waverly-Shell Rock
2nd Place - Brennan Koerperich of Epworth, West Dubuque

285 Results
1st Place - Pedro Gomez of Marshalltown
2nd Place - Spencer Williams of Cedar Falls

  • SPORTSMore>>

  • Kernels get 8 doubles in Monday victory

    Kernels get 8 doubles in Monday victory

    Monday, July 16 2018 5:03 PM EDT2018-07-16 21:03:26 GMT

    The Cedar Rapids Kernels registered eight doubles and scored the first eight runs of Monday’s 10-4 triumph over the Lake County Captains in the rubber game of a three-game series at Perfect Game Field at Veterans Memorial Stadium.  

    More >>

    The Cedar Rapids Kernels registered eight doubles and scored the first eight runs of Monday’s 10-4 triumph over the Lake County Captains in the rubber game of a three-game series at Perfect Game Field at Veterans Memorial Stadium.  

    More >>
  • AGWSR beats Janesville, Lisbon advances in 1A State Softball

    AGWSR beats Janesville, Lisbon advances in 1A State Softball

    Monday, July 16 2018 9:38 PM EDT2018-07-17 01:38:23 GMT

    Janesville came in looking for an upset – AGWSR hadn't lost a class 1A game all season –

    More >>

    Janesville came in looking for an upset – AGWSR hadn't lost a class 1A game all season –

    More >>
  • ISU's Montgomery and Peavy on major award watch lists

    ISU's Montgomery and Peavy on major award watch lists

    Monday, July 16 2018 6:09 PM EDT2018-07-16 22:09:31 GMT

    Iowa State All-American running back David Montgomery and three-time All-Big 12 cornerback Brian Peavy were named to the Maxwell Award and Bednarik Award Watch lists, respectively

    More >>

    Iowa State All-American running back David Montgomery and three-time All-Big 12 cornerback Brian Peavy were named to the Maxwell Award and Bednarik Award Watch lists, respectively

    More >>
Powered by Frankly